Debata na Uniwersytecie Wrocławskim - część 1 by kylu12488

View this thread on steempeak.com
· @kylu12488 ·
$0.17
Debata na Uniwersytecie Wrocławskim - część 1
Wyrwali mi zęba. Nie byle jakiego, bo zęba mądrości. I to krzywo rosnącego (nie obyło się bez szycia). Dlatego nie nagrywam. Vlog będzie, myślę, zaraz po wyborach (pewnie we wtorek).

Zamiast tego wrzucam pierwszą część niedawnej debaty na Uniwersytecie Wrocławskim. Ale najpierw mój komentarz (który morze posłużyć za ogólny komentarz do kampanii).

W pierwszej części najbardziej moją uwagę przykuła aparycja kandydatki Koalicji. Popierałbym (if you know, what I mean). Ale w polityce nie chodzi i wyglądy, tylko o poglądy (czy nie?). A poglądy generalnie takie same: Super Unia, kurde! Więcej dotacji! Więcej integracji.

Niestety Polacy są już tak zaorani, że gros naszego społeczeństwa życia sobie nie wyobraża bez brania pieniędzy od kogoś, kto mówi nam, co mamy robić.

A tłumaczenie, że nie jesteśmy już suwerennym narodem, że dotacje to marnowanie zasobów i demoralizacja, że Unia Europejska dąży do budowy socjalizmu to walenie łbem o żelbetową ścianę. Jakąś trzeźwość w całym ambarasie zachowała kandydatka Kukiz '15.

Oczywiście jest też kandydat Konfederacji, który może i mądrze mówi, ale jest kompletnie nieprzygotowany do publicznego występowania. Myli fakty, pojęcia. Podczas debaty dowiedziałem się np., że jednym z fundamentów cywilizacji europejskiej jest grecka etyka O_o  Szkoda.

Ale może to wypadek przy pracy. Chyba są na listach Konfederacji jacyś bardziej sensowni kandydaci.

Część druga - jutro.

https://www.youtube.com/watch?v=6UiPq8FNUjc

Wystąpili:
• Jakub Nyziak
• Jarosław Iwaszkiewicz (KWW Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy)
• Szymon Chojnowski (KW Wiosna Roberta Biedronia)
• Julia Rokicka (KKW Koalicja Europejska PO PSL SLD Nowoczesna Zieloni)
• Anna Zalewska (KW Prawo i Sprawiedliwość)
• Jerzy Przystajko (KKW Lewica Razem Partia Razem Unia Pracy Ruch Sprawiedliwości Społecznej)
• Agnieszka Ścigaj (KWW Kukiz '15)

Wsparcie:
https://www.paypal.me/kylu12488
BTC: 1K6jUCtqMLeepqgh4hHwaBKDmZBA3LTy49
BCH: 1F5Qtmjd3MXdSuF1jtvTQsPdARrbpXxmrx
LTC: LbwRVYcF5tjcHJjeG3FJYGZ9MJsTik4UAw
👍  , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
properties (23)
post_id75,114,817
authorkylu12488
permlinkdebata-na-uniwersytecie-wroclawskim-czesc-1
categorypolish
json_metadata{"tags":["polish","reakcja","pl-vlog","pl-polityka"],"image":["https:\/\/img.youtube.com\/vi\/6UiPq8FNUjc\/0.jpg"],"links":["https:\/\/www.youtube.com\/watch?v=6UiPq8FNUjc","https:\/\/www.paypal.me\/kylu12488"],"app":"steemit\/0.1","format":"markdown"}
created2019-05-21 18:13:21
last_update2019-05-21 18:13:21
depth0
children3
net_rshares307,172,162,949
last_payout2019-05-28 18:13:21
cashout_time1969-12-31 23:59:59
total_payout_value0.137 SBD
curator_payout_value0.028 SBD
pending_payout_value0.000 SBD
promoted0.000 SBD
body_length2,026
author_reputation4,725,463,842,396
root_title"Debata na Uniwersytecie Wrocławskim - część 1"
beneficiaries[]
max_accepted_payout1,000,000.000 SBD
percent_steem_dollars10,000
author_curate_reward""
vote details (26)
@fat.music ·
plus za to że wrzucasz debatę, to fajnie że można wysłuchać wszystkich stron.

Ale muszę jednak trochę wdać się w dyskusję:
>A tłumaczenie, że nie jesteśmy już suwerennym narodem, że dotacje to marnowanie zasobów i demoralizacja, że Unia Europejska dąży do budowy socjalizmu to walenie łbem o żelbetową ścianę.

Oczywiście, jesteśmy suwerennym narodem - tak jak inne w UE. Wstąpienie do UE to była suwerenną decyzja narodu, taka sama jak wyjście z niej UK. 




Dotacje to marnowanie zasobów? Ok, częściowo się nawet zgodzę. Pakowanie w prywatne biznesy programów pod tytułem "innowacyjna gospodarka" - to kompletna klapa, nic już z tych projektów nie zostało. Ale z drugiej strony, autostrady, koleje, szkoły, szpitale, rolnictwo, oczyszczalnie, kanalizacje, modernizacja elektrowni... to wszystko zostało. Chyba nie pamiętasz jak wyglądały drogi, kleje itd. przed wejściem do UE. Troszkę nie jasne jest stwierdzenie, że UE dąży do socjalizmu. Faktycznie wiele krajów jak Niemcy czy kraje skandynawskie swego czasu na socjalizm. Natomiast w UE największa frakcja to EPP o orientacji politycznej: chrześcijańska demokracja, liberalny konserwatyzm, czyli prawica.[1]

Dla młodych ludzi, szczególnie w Polsce socjalizm kojarzy się strasznie. Ale jak już wyjadą z naszego kraju to zmieniają zdanie, okazuje się że fajnie jest mieć dobre wynagrodzenie, dobre warunki pracy, pomoc socjalną. Popatrz na kraje które po wejściu do UE, zdecydowały się na neoliberalizm jak Rumunia, czy Litwa[2][3]. Większość młodych ludzi z tych krajów wyjechała, właśnie do krajów gdzie była dobra praca i godziwe warunki życia. Propagowanie takich poglądów że UE powinna ograniczyć się do swobody gospodarczej oznacza dla Polski klęskę gospodarczą. Nie wytrzymamy konkurencji z obcym kapitalem - ponieważ z własnego daliśmy się okraść - dzięki neoliberalnym pomysłom Balcerowicza.

[1]https://pl.wikipedia.org/wiki/Grupy_polityczne_w_Parlamencie_Europejskim
[2]http://worldpopulationreview.com/countries/lithuania-population/
[3]https://www.populationof.net/romania/
properties (22)
post_id75,121,016
authorfat.music
permlinkre-kylu12488-debata-na-uniwersytecie-wroclawskim-czesc-1-20190521t210855454z
categorypolish
json_metadata{"tags":["polish"],"links":["https:\/\/pl.wikipedia.org\/wiki\/Grupy_polityczne_w_Parlamencie_Europejskim","http:\/\/worldpopulationreview.com\/countries\/lithuania-population\/","https:\/\/www.populationof.net\/romania\/"],"app":"steemit\/0.1"}
created2019-05-21 21:08:54
last_update2019-05-21 21:08:54
depth1
children2
net_rshares0
last_payout2019-05-28 21:08:54
cashout_time1969-12-31 23:59:59
total_payout_value0.000 SBD
curator_payout_value0.000 SBD
pending_payout_value0.000 SBD
promoted0.000 SBD
body_length2,043
author_reputation1,634,305,842,723
root_title"Debata na Uniwersytecie Wrocławskim - część 1"
beneficiaries[]
max_accepted_payout1,000,000.000 SBD
percent_steem_dollars0
@kylu12488 ·
Dzięki za merytoryczne argumenty. Pozwolę sobie się odnieść.

> Oczywiście, jesteśmy suwerennym narodem - tak jak inne w UE. Wstąpienie do UE to była suwerenną decyzja narodu, taka sama jak wyjście z niej UK.

Wydaje mi się, że wspólnota, do której wchodziliśmy w 2004 roku była czymś innym od projektu zapoczątkowanego Traktatem Lizbońskim. W każdym razie jeśli suwerenne państwo nie może po swojemu walczyć z kornikiem lub reformować systemu sądownictwa (bez względu na to, czy robi to mądrze), to coś jest nie tak. Podobne 3/4 polskiego prawa pochodzi z Brukseli. To o czymś świadczy.

>autostrady, koleje, szkoły, szpitale, rolnictwo, oczyszczalnie, kanalizacje, modernizacja elektrowni... to wszystko zostało.

Tu jest problem. Nie wiemy, co by było, gdybyśmy nie weszli do UE. I nie możemy tego sprawdzić. Niestety ekonomia to taka dziwna dziedzina, gdzie nie da się przeprowadzać eksperymentów (tzn. można, ale trzeba być p**********ym sk*******em). Dlatego do niektórych rzeczy trzeba dochodzić na drodze dedukcji. Niewykluczone, że bez UE byłoby jeszcze gorzej, biorąc pod uwagę mentalność naszych rodzimych cwaniaków (oraz wyborców). Ale być może byłoby dużo lepiej - np. bez unijnej biurokracji, bez absurdalnych przepisów, z niskimi podatkami (gdyby ktoś z naszych je obniżył).
Możliwość swobodnego przepływu towarów, kapitału, usług i ludzi to oczywiście świetna sprawa. Ale ograniczenie przepływu tego wszystkiego wobec krajów spoza UE - już może nie jest takie fajne.
Nie da się ukryć, że przez 30 lat zrobiliśmy duży postęp, ale proszę pamiętać, jak się pięknie przez ten czas zadłużyliśmy. Ktoś to będzie musiał spłacić.

>Natomiast w UE największa frakcja to EPP o orientacji politycznej: chrześcijańska demokracja, liberalny konserwatyzm, czyli prawica.

EPP idzie łeb w łeb z jawnymi socjalistami. A i w samym EPP socjalistów nie brakuje. Taki np. José Manuel Barroso - w młodości komunista. Później socjalista. Na czele samego PE też stoi socjalista.
To tylko etykietki. Ważne, co mówią i co robią. A poza tym PE ma de facto mało do gadania. Prawo tworzy KE. A tam już prawie każdy miał w młodości (lub nadal ma) jakieś związki z mniej lub bardziej skrajną lewą stroną. Np. Juncker to niby też chadek. Ja myślałem, że chadecja się wyklucza z socjalizmem. Panu Junckerowi to nie przeszkadzało, by być w koalicji z socjalistami.

> Troszkę nie jasne jest stwierdzenie, że UE dąży do socjalizmu. 

Dlatego zalecam, że spojrzeć na KE. 
Poza tym na Sośnierz TV jest film "Tam, gdzie rosną dyrektywy". Europoseł pokazuje, jak w PE hołubieni są klasycy komunizmu. Marks, Engels, Spinelli i inni mają tam pomniki.

>Dla młodych ludzi, szczególnie w Polsce socjalizm kojarzy się strasznie. Ale jak już wyjadą z naszego kraju to zmieniają zdanie, okazuje się że fajnie jest mieć dobre wynagrodzenie, dobre warunki pracy, pomoc socjalną. Popatrz na kraje które po wejściu do UE, zdecydowały się na neoliberalizm jak Rumunia, czy Litwa. Większość młodych ludzi z tych krajów wyjechała, właśnie do krajów gdzie była dobra praca i godziwe warunki życia. 

Ustalmy coś. Socjalizm ≠ bieda. wolny rynek ≠ dobrobyt. Socjalizm i wolny rynek jedynie wyznaczają kierunek. Tak jak pochodna funkcji. Jeśli wolny rynek jest dodatni, dobrobyt rośnie. Jeśli wolny rynek jest ujemny (mamy socjalizm), dobrobyt maleje. Socjalizm sprawia, że państwo biednieje. Wolny rynek sprawia, że państwo się bogaci. Ale to nie znaczy, że można stan bogactwa osiągnąć z dnia na dzień socjalnymi ustawami. W Niemczech, Francji czy Szwecji jest dużo socjalizmu (nb. Merkel to też podobno chadeczka) i dlatego te gospodarki się zwijają. Ale mogą sobie na to pozwolić, bo kiedyś w przeszłości doszły do dużego bogactwa. Przecież ludzie z Litwy, Rumunii czy Polski wyjeżdżają na zachód nie dlatego, że w tych krajach jest wolny rynek, tylko dlatego, że przez 50 lat był w nich komunizm.

>Propagowanie takich poglądów że UE powinna ograniczyć się do swobody gospodarczej oznacza dla Polski klęskę gospodarczą. Nie wytrzymamy konkurencji z obcym kapitalem - ponieważ z własnego daliśmy się okraść - dzięki neoliberalnym pomysłom Balcerowicza.

Dlatego nasza nieobecność w UE zależy od tego, co zrobią nasze rodzime cwaniaki. Gdyby ludzie w Polsce przestali kraść i wzięli się uczciwie do roboty, to bez żadnych dotacji w 10 lat przegonilibyśmy Niemcy per capita a w dwadzieścia - w sumie. Proszę spojrzeć, gdzie
👍  
properties (23)
post_id75,170,465
authorkylu12488
permlinkre-fatmusic-re-kylu12488-debata-na-uniwersytecie-wroclawskim-czesc-1-20190522t183340059z
categorypolish
json_metadata{"tags":["polish"],"app":"steemit\/0.1"}
created2019-05-22 18:32:57
last_update2019-05-22 18:32:57
depth2
children1
net_rshares1,925,795,443
last_payout2019-05-29 18:32:57
cashout_time1969-12-31 23:59:59
total_payout_value0.000 SBD
curator_payout_value0.000 SBD
pending_payout_value0.000 SBD
promoted0.000 SBD
body_length4,385
author_reputation4,725,463,842,396
root_title"Debata na Uniwersytecie Wrocławskim - część 1"
beneficiaries[]
max_accepted_payout1,000,000.000 SBD
percent_steem_dollars10,000
author_curate_reward""
vote details (1)
@fat.music ·
Również dzięki za merytoryczne argumenty, jednak nie ze wszystkimi się zgodzę.

>Jeśli wolny rynek jest dodatni, dobrobyt rośnie. Jeśli wolny rynek jest ujemny (mamy socjalizm), dobrobyt maleje. Socjalizm sprawia, że państwo biednieje.

Państwo dobrobytu (państwo opiekuńcze) to jednak wynalazek socjalistów. [1]

>Przecież ludzie z Litwy, Rumunii czy Polski wyjeżdżają na zachód nie dlatego, że w tych krajach jest wolny rynek, tylko dlatego, że przez 50 lat był w nich komunizm.

W sumie masz rację przykład Litwy i Rumunii był mało trafiony. Ale mamy już przykłady ze strefy Euro.
Pierwszy argument: Wony rynek i nieograniczony przepływ kapitału zawsze sprzyja silniejszym gospodarkom. W przypadku Euro na najwięcej zyskały Niemcy, najwięcej straciły gospodarki najsłabsze Grecji, Portugalii, Hiszpanii. Obawiam się że wprowadzenie takiej wolnej amerykanki między Polską a Niemcami skończyło by się niekorzystnie dla Polski. Mam nadzieję że nie kupujesz propagandy Merkel - że te kraje są same sobie winne.
Drugi argument: Strefa Euro, to ograniczenia deficytowe. Tak zwana polityka austerity (potocznie polityka zaciskania pasa). Czyli oszczędności, najczęściej w sferze socjalnej. I też przykłady że kraje które takiej polityki nie prowadzą rozwijają się szybciej. Przytoczona przez pana Szwecja ciągle notuje wzrost PKB na mieszkańca. [2] Przy czym trzeba zauważyć że ludności tego kraju przybywa 9 260 000 (2008 r.) - 10 230 000 (2018 r.), czyli w 10 lat ponad 10%.[3] Tempo wzrostu PKB w ostatnich pięciu latach to 1,5% - 4,5%, jak na kraj wysoko rozwinięty to dosyć sporo.

>Nie da się ukryć, że przez 30 lat zrobiliśmy duży postęp, ale proszę pamiętać, jak się pięknie przez ten czas zadłużyliśmy. Ktoś to będzie musiał spłacić.

Straszenie długiem. Ok, rozumiem ten argument. Ja go kontruje tak proszę porównać zadłużenie Islandii i Grecji. Grecja po kryzysie, zaczęła oszczędzać tnie wszystkie wydatki, ale ciągle praktycznie się zadłuża. Natomiast Islandia zadłużyła się jeszcze bardziej, ale pozwoliła upaść bankom a potem je uspołeczniła. Teraz już spłaca długi. Tu można wrócić do argumentu suwerenności wolny rynek, służy silniejszemu. Czyli Niemcy słabszej Grecji mogły narzucić swoją politykę. Tak jak umowa o wolnym handlu między Polską a USA - zagraża polskiemu rolnictwu. Które często jest rodzinne, a w USA to nawet nie są farmy, tylko olbrzymie koncerny rolnicze. Fajnie że mamy żywność wysokiej jakości, zdrową, nieniszczącą środowiska. Ale USA jest w przeciągu roku albo kilku lat zmieść nas rynku. W supermarkecie możesz wybrać sobie piękne polskie jabłko, ale kupując sok jabłkowy nie wiesz z jakich jabłek go zrobiono. Smakować nawet może podobnie, ale konkurencja cenowa nas zniszczy. Polska bez rolnictwa nie będzie suwerenna. Można długo mówić o pięknych ideałach wolności, ale wolny rynek często jest brutalny.

Do czego zmierzam wolny rynek ok, ale tam gdzie siły są wyrównane. Nie ma potrzeby by państwa ingerowały w cenę cebuli na bazarku, ale jeśli chodzi o leki już nie jest to takie proste. Jak konsumentowi grozi utrata zdrowia, czy życia ciężko to nazwać wolnym rynkiem. I jestem głęboko przekonany że interwencjonizm państwa jest słuszny, ponieważ państwo ma siłę by negocjować, a poszczególna jednostka już nie.

>Tu jest problem. Nie wiemy, co by było, gdybyśmy nie weszli do UE.

Ale możemy sobie wyobrazić, wystarczy spojrzeć na państwa które nie weszły a miały podobny potencjał do naszego, przykład Ukraina. Możemy spierać się co do skali, ale takiej przepaści jak obecnie nie było.

Jeśli polska by leżała na wyspie jak Grenlandia, czy w górach jak Szwajcaria. To jeszcze bym może dał się przekonać do bycia poza EU. Ale leżymy na równinie po środku Europy, miedzy dwoma blokami. Z jakimś musimy się dogadać, nawet kosztem utraty jakiejś części suwerenności. Bo zakłócenie nas z oboma na raz kończyło się zawsze utratą zupełną suwerenności. Sojusze z krajami z którymi nie mamy granicy mogliśmy sobie wiadomo gdzie wsadzić. Polityka i biznes to czasem niezwykle brutalne gry, i piękne ideały (nie przeczę) jak wolność to czasem za mało.

[1] https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/panstwo-dobrobytu;3953947.html
[2] https://pl.tradingeconomics.com/sweden/gdp-per-capita
[3] https://www.statista.com/statistics/521464/sweden-total-population/
properties (22)
post_id75,175,022
authorfat.music
permlinkre-kylu12488-re-fatmusic-re-kylu12488-debata-na-uniwersytecie-wroclawskim-czesc-1-20190522t204147414z
categorypolish
json_metadata{"tags":["polish"],"links":["https:\/\/encyklopedia.pwn.pl\/haslo\/panstwo-dobrobytu;3953947.html","https:\/\/pl.tradingeconomics.com\/sweden\/gdp-per-capita","https:\/\/www.statista.com\/statistics\/521464\/sweden-total-population\/"],"app":"steemit\/0.1"}
created2019-05-22 20:41:45
last_update2019-05-22 20:41:45
depth3
children0
net_rshares0
last_payout2019-05-29 20:41:45
cashout_time1969-12-31 23:59:59
total_payout_value0.000 SBD
curator_payout_value0.000 SBD
pending_payout_value0.000 SBD
promoted0.000 SBD
body_length4,285
author_reputation1,634,305,842,723
root_title"Debata na Uniwersytecie Wrocławskim - część 1"
beneficiaries[]
max_accepted_payout1,000,000.000 SBD
percent_steem_dollars0