create account

Neapolitańskie przedszkole, czy obóz przetrwania by lesiopm

View this thread on steemit.com
· @lesiopm ·
$4.30
Neapolitańskie przedszkole, czy obóz przetrwania
<div class="text-justify">

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego pojawiło się wiele postów, w których chwalicie się pierwszymi krokami swoich dzielnych przedszkolaków z dala od maminej spódnicy, czy tatowej opieki. Tak się składa, że ten okres mamy już dawno za sobą, ale każdy z "przedszkolnych postów" przywołuje wspomnienia, kiedy to nasza obecnie już dorosła córka stawiała pierwsze kroki w "Biedronkach" (nie chodzi o popularny dyskont).

![crayon215873_1280.jpg](https://files.steempeak.com/file/steempeak/browery/jrXHlplb-crayon-215873_1280.jpg)
<sup>Obraz <a href="https://pixabay.com/pl/users/PublicDomainPictures-14/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=215873"> PublicDomainPictures</a> z <a href="https://pixabay.com/pl/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=215873"> Pixabay</a></sup>

## Polskie przedszkole

Jako rezolutna trzy latka we wrześniu chętnie ruszyła do przedszkola, wtedy jeszcze nie wiedziałem, że za niespełna 3 miesiące wyjadę do Włoch, a żona z córką dołączą do mnie parę miesięcy później. Przedszkole dosłownie sąsiadowało z naszym podwórkiem, więc już nie raz czy dwa widziała bawiące się za płotem dzieci, nie mogła się wręcz doczekać, kiedy ona będzie tam mogła się pobawić. W przedszkolu nie było z nią żadnych problemów, często zdarzało się, że to ona pocieszała inne dzieci, które płakały za mamą, czy tatą, niestety nie było dane jej skończyć pierwszego roku, bo na początku marca wyjechała z nami do Włoch.

Od samego początku jak rozgościliśmy się w Neapolu, to mieliśmy przeświadczenie, że córka będzie chodziła do przedszkola, pomimo tego, że żona nie pracowała tylko zajmowała się domem, to chcieliśmy, żeby córka miała kontakt z rówieśnikami, przy okazji nauczyła się trochę włoskiego. Namówiliśmy znajomych, żeby wysłali swojego o rok młodszego syna również do przedszkola, dzięki czemu córka nie będzie taka samotna. Przedszkole było w tej samej miejscowości, oddalone od naszego domu o około 5 km. Z racji, że żona nie miała wtedy prawa jazdy to wyniknął problem dowożenia i odbioru córki z przedszkola, ale szybko okazało się, że za dodatkową opłatą można korzystać z transportu oferowanego przez przedszkole.

## Transport

Pierwszego dnia opiekunka przyjechała w umówione miejsce, żeby zabrać córkę do przedszkola minivanem (bodajże Chrysler Voyager), była pierwszym dzieckiem, później po drodze wsiadło jeszcze siedmioro dzieci. Tak wiem, że ten samochód jest zarejestrowany na siedem osób, ale w mniemaniu neapolitańczyków chodzi o osoby dorosłe i oczywiście nikt nie zawracał sobie głowy takimi przyziemnymi sprawami jak fotelik bezpieczeństwa. Generalnie często widzieliśmy na drogach rodziny z dwójką dzieci w Smartach, jeszcze zanim Smart ForFour wszedł do produkcji, po prostu dzieci siedziały w bagażniku i tylko im główki wystawały przez tylna szybę. 

Pierwszego dnia wszystko było dla córki nowe więc na nic nie narzekała. Pokaz z minivanem był tylko pierwszego dnia, gdyż następnego dnia opiekunka podjechała po córkę Fiatem Panda (tym starym) i oczywiście po drodze zebrała pozostałe sześcioro innych dzieci. Po kilku dniach córka zaczęła narzekać na te dojazdy, gdyż od wyjścia z domu dopiero po godzinie była w przedszkolu, jak się okazało opiekunka po drodze zajeżdżała jeszcze na kilka minut do baru na obowiązkową kawę i ploteczki. Zgłosiliśmy to dyrekcji przedszkola, co poskutkowało tym, że córka była zabierana jako ostatnia i w przedszkolu była pół godziny później, bo oczywiście na drodze wciąż był bar z kawą i plotkami. Po nieco ponad miesiącu skończyliśmy ten niebezpieczny eksperyment transportowy, gdyż dogadaliśmy się ze znajomymi, którzy mieli dziecko w tym samym przedszkolu i córka jeździła i wracała z nimi.

![children1720484_1920.jpg](https://files.steempeak.com/file/steempeak/browery/gckdh6A8-children-1720484_1920.jpg)
<sup>Obraz <a href="https://pixabay.com/pl/users/cuncon-3452518/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=1720484"> Jess Foami</a> z <a href="https://pixabay.com/pl/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=1720484"> Pixabay</a></sup>

## Neapolitańskie przedszkole

Było to prywatne przedszkole, za które płaciliśmy w 2003 roku porównywalnie do tego co płaci teraz @baro89. Standard przedszkola zdecydowanie odbiegał od znanych nam z Polski standardów, po pierwsze, przy przedszkolu nie było żadnego placu zabaw, dzieci całe dnie spędzały w czterech ścianach, po drugie, leżakowanie, nie wiem czy jest wciąż praktykowane w Polsce, ale wtedy było, natomiast we Włoszech gdy córka powiedziała przedszkolance, że chciałaby się położyć, co zwykła robić około południa, to ta wskazała jej materac gimnastyczny w rogu sali i tam mogła się zdrzemnąć, co też robiła, inne zmęczone zabawą dzieci podobnie.

Kolejna sprawa to wyżywienie, córka przyzwyczajona była z polskiego przedszkola, że II śniadanie i obiad zjada w przedszkolu, natomiast we włoskim przedszkolu wyglądało to zgoła odmiennie. Generalnie włosi do południa jedzą niewiele, zwykle na śniadanie cornetto zapijają kawą i pierwszym posiłkiem jest lunch około południa. Ale moja córka to nie Włoszka, więc chciała zjeść II śniadanie więc musiała je sobie przynieść z domu w lunchboxie, w przedszkolu dostawała tylko obiad, czyli lunch. Co więcej po powrocie z przedszkola wystarczało jedno spojrzenie na jej twarz, żeby było wiadomo co miała na lunch, zawsze była umazana różnokolorowym sosem od pasty (makaronów). W przedszkolu nie było zwyczaju, żeby dzieci szły umyć ręce i buzię, przed posiłkiem, czy po posiłku, tak więc wracała do domu z resztkami posiłków na buzi, oczywiście o plamach na ubraniach nie wspominam.

## Zakończenie

Wiem, że może to wyglądać bardziej jak obóz przetrwania niż przedszkole, ale tak właśnie wyglądało przedszkole w Neapolu, do którego moja córka chodziła przez pół roku. Zrezygnowaliśmy z kontynuowania tego eksperymentu, chociaż były plus w postaci nauki języka włoskiego, z konieczności opanowała go już dość dobrze, ale ten jeden plus nie mógł przeważyć dziesiątków minusów. Gdy ją wypisywaliśmy z przedszkola to właścicielka była skłonna obniżyć o 50% opłatę miesięczną, żeby tylko nasza córka została, nie docierało do niej, że aspekt finansowy wcale nie zaważył na naszej decyzji.

W ten sposób skończyła się przedszkolna przygoda naszej córki, bynajmniej we Włoszech, bo po powrocie do Polski poszła jeszcze do zerówki w przedszkolu. Przez resztę pobytu we Włoszech jej jedynym kontaktem z przedszkolem były powtórki "Domowego przedszkola" w TVP, dla młodzieży przypomnienie, że dawno dawno temu, kiedy telewizja publiczna była mniej misyjna, był taki program w TVP1, ale wtedy telewizja nie puszczała w paśmie porannym powtórek tureckich seriali o sułtanach i ich haremach.  

</div>

***
<center><sup>Pierwotnie opublikowano na [LesioPM](https://lesiopm.dblog.pl/neapolitanskie-przedszkole-czy-oboz-przetrwania). Blog na Steem napędzany przez [dBlog](https://dblog.pl).</sup></center>
👍  , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , and 98 others
properties (23)
post_id79,908,134
authorlesiopm
permlinkneapolitanskie-przedszkole-czy-oboz-przetrwania
categoryengrave
json_metadata{"format":"markdown","app":"engrave","tags":["engrave","polish","pl-emocjonalnie","pl-artykuly","pl-steem"],"image":["https:\/\/i.imgur.com\/oDsNQzG.jpg","https:\/\/files.steempeak.com\/file\/steempeak\/browery\/jrXHlplb-crayon-215873_1280.jpg","https:\/\/files.steempeak.com\/file\/steempeak\/browery\/gckdh6A8-children-1720484_1920.jpg"],"links":["https:\/\/pixabay.com\/pl\/users\/PublicDomainPictures-14?amp%3Butm_campaign=image&amp%3Butm_content=215873&amp%3Butm_medium=referral","https:\/\/pixabay.com\/pl?amp%3Butm_campaign=image&amp%3Butm_content=215873&amp%3Butm_medium=referral","https:\/\/pixabay.com\/pl\/users\/cuncon-3452518?amp%3Butm_campaign=image&amp%3Butm_content=1720484&amp%3Butm_medium=referral","https:\/\/pixabay.com\/pl?amp%3Butm_campaign=image&amp%3Butm_content=1720484&amp%3Butm_medium=referral"],"users":["@baro89"],"engrave":{"domain":"lesiopm.dblog.pl","custom_domain":null,"permlink":"neapolitanskie-przedszkole-czy-oboz-przetrwania","url":"https:\/\/lesiopm.dblog.pl\/neapolitanskie-przedszkole-czy-oboz-przetrwania","featured_image":"https:\/\/i.imgur.com\/oDsNQzG.jpg","categories":["5d671546b788df0012e3a481"]}}
created2019-09-11 10:23:48
last_update2019-09-11 10:23:48
depth0
children7
net_rshares12,557,377,917,902
last_payout2019-09-18 10:23:48
cashout_time1969-12-31 23:59:59
total_payout_value2.200 SBD
curator_payout_value2.095 SBD
pending_payout_value0.000 SBD
promoted0.000 SBD
body_length7,097
author_reputation20,209,499,381,910
root_title"Neapolitańskie przedszkole, czy obóz przetrwania"
beneficiaries[]
max_accepted_payout1,000,000.000 SBD
percent_steem_dollars10,000
author_curate_reward""
vote details (162)
@baro89 ·
$0.02
Niby przedszkole neapolitańskie a warunki spartańskie 😋 Tutaj są też prywatne przedszkola, które zazwyczaj są zrobione z mieszkań bo ktoś stwierdził, że będzie przyjmował u siebie dzieci. Oczywiście takie przedszkole różni się od publicznego. Za bardzo nie mogę opisać wszystkich minusów, bo nasza córka tam nie trafiła, jednak słyszałem, że tam jest katastrofa. Mojej żony koleżanka tam zaprowadzała dziecko i nie była zadowolona. Teraz dziewczyny są razem w grupie w publicznym przedszkolu, a córka koleżanki jest bardzo zadowolona. 

Leżakowanie jest (przynajmniej w Niemczech), ale nie jest obowiązkowe. Jeśli dziecko nie chce spać, to idzie do drugiego pokoju z przedszkolanką, żeby nie przeszkadzało innym dzieciom w spaniu. 
👍  
properties (23)
post_id79,908,416
authorbaro89
permlinkre-lesiopm-2019911t123923564z
categoryengrave
json_metadata{"tags":["engrave","polish","pl-emocjonalnie","pl-artykuly","pl-steem"],"app":"esteem\/2.2.1-mobile","format":"markdown+html","community":"esteem.app"}
created2019-09-11 10:39:24
last_update2019-09-11 10:39:24
depth1
children2
net_rshares103,925,232,042
last_payout2019-09-18 10:39:24
cashout_time1969-12-31 23:59:59
total_payout_value0.010 SBD
curator_payout_value0.011 SBD
pending_payout_value0.000 SBD
promoted0.000 SBD
body_length732
author_reputation14,753,290,326,944
root_title"Neapolitańskie przedszkole, czy obóz przetrwania"
beneficiaries
0.
accountesteemapp
weight1,000
max_accepted_payout1,000,000.000 SBD
percent_steem_dollars10,000
author_curate_reward""
vote details (1)
@lesiopm ·
Wtedy przerażało nas czym zaskoczy nas kolejny dzień dziecka w przedszkolu, ale teraz po latach wspominamy to uśmiechem, taki jest koloryt południowców.
properties (22)
post_id79,909,366
authorlesiopm
permlinkpxnzur
categoryengrave
json_metadata{"tags":["engrave"],"app":"steemit\/0.1"}
created2019-09-11 11:28:03
last_update2019-09-11 11:28:03
depth2
children1
net_rshares0
last_payout2019-09-18 11:28:03
cashout_time1969-12-31 23:59:59
total_payout_value0.000 SBD
curator_payout_value0.000 SBD
pending_payout_value0.000 SBD
promoted0.000 SBD
body_length152
author_reputation20,209,499,381,910
root_title"Neapolitańskie przedszkole, czy obóz przetrwania"
beneficiaries[]
max_accepted_payout1,000,000.000 SBD
percent_steem_dollars10,000
@baro89 ·
W sumie po latach wszystko bierze się z przymrużeniem oka 😉

Posted using [Partiko Android](https://partiko.app/referral/baro89)
properties (22)
post_id79,922,227
authorbaro89
permlinkbaro89-re-lesiopm-pxnzur-20190911t201748472z
categoryengrave
json_metadata{"app":"partiko","client":"android"}
created2019-09-11 20:17:48
last_update2019-09-11 20:17:48
depth3
children0
net_rshares0
last_payout2019-09-18 20:17:48
cashout_time1969-12-31 23:59:59
total_payout_value0.000 SBD
curator_payout_value0.000 SBD
pending_payout_value0.000 SBD
promoted0.000 SBD
body_length128
author_reputation14,753,290,326,944
root_title"Neapolitańskie przedszkole, czy obóz przetrwania"
beneficiaries[]
max_accepted_payout1,000,000.000 SBD
percent_steem_dollars10,000
@grecki-bazar-ewy ·
$0.02
No to rzeczywiście macie co wspominać, aż dziwne że to było przedszkole prywatne.

W greckim przedszkolu jest na szczęście OK :) 
Tak się składa, że właśnie dzisiaj w Grecji rozpoczął się rok szkolny. Mój starszy wnuk (6 lat) poszedł do 1 klasy podstawówki a młodszy (4 latka) poszedł do przedszkola.

Przedszkole wnuków jest małe, grupa ma mniej niż 10 dzieci ale jest to grupa mieszana, czyli od 4-6 lat. Jako rodzina jesteśmy bardzo zadowoleni z tego przedszkola i opieki wychowawców (zwłaszcza ja, bo mam "zboczenie zawodowe").
Posiłki, higiena, leżakowanie (pościel z domu), piosenki, wierszyki i mnóstwo bardzo pomysłowych prac ręcznych ale też nauka alfabetu i pierwsze kroki w pisaniu. No i cudowne przedstawienia!
Poza tym w piątki dzieci wypożyczały wybraną przez siebie książeczkę do domu, odnosiły ją przeczytaną w poniedziałek, razem z rysunkiem tematycznym na specjalnie wydrukowanej kartce, gdzie wpisywało także autora, tytuł i oceniało rysując emoticion (za to kolejny wielki plus ode mnie).

Ze względu na to, że przedszkole jest małe, posiłki dzieci przynosiły z domu. Osobno śniadanie i osobno obiadek, który pani odgrzewała.

Warunki zapisania dziecka do przedszkola:
- kompletna karta szczepień dziecka
- samodzielność (również w toalecie czyli brak pampersa!), wychowawcy nie dotykają dzieci i maluchy muszą umieć dawać sobie radę z przebieraniem, myciem itd

Komentarz kieruję również do @baro89. Polubiłam Twoją serię a tu już koniec :(
👍  ,
properties (23)
post_id79,916,645
authorgrecki-bazar-ewy
permlinkpxoddu
categoryengrave
json_metadata{"tags":["engrave"],"users":["baro89"],"app":"steemit\/0.1"}
created2019-09-11 16:20:18
last_update2019-09-11 16:20:18
depth1
children1
net_rshares110,221,077,341
last_payout2019-09-18 16:20:18
cashout_time1969-12-31 23:59:59
total_payout_value0.012 SBD
curator_payout_value0.011 SBD
pending_payout_value0.000 SBD
promoted0.000 SBD
body_length1,461
author_reputation13,148,883,844,448
root_title"Neapolitańskie przedszkole, czy obóz przetrwania"
beneficiaries[]
max_accepted_payout1,000,000.000 SBD
percent_steem_dollars10,000
author_curate_reward""
vote details (2)
@lesiopm ·
> No i cudowne przedstawienia!

O tym pomyślałem dopiero po opublikowaniu postu, bo rzeczywiście na początku Nowego Roku przedszkole organizowało jasełka w teatrze na prawdziwej scenie, z pięknymi dekoracjami i kostiumami, tu trzeba przyznać ogromny plus, bo było to doniosłe wydarzenie dla dzieci i rodziców.
properties (22)
post_id79,916,841
authorlesiopm
permlinkpxodsr
categoryengrave
json_metadata{"tags":["engrave"],"app":"steemit\/0.1"}
created2019-09-11 16:29:15
last_update2019-09-11 16:29:15
depth2
children0
net_rshares0
last_payout2019-09-18 16:29:15
cashout_time1969-12-31 23:59:59
total_payout_value0.000 SBD
curator_payout_value0.000 SBD
pending_payout_value0.000 SBD
promoted0.000 SBD
body_length309
author_reputation20,209,499,381,910
root_title"Neapolitańskie przedszkole, czy obóz przetrwania"
beneficiaries[]
max_accepted_payout1,000,000.000 SBD
percent_steem_dollars10,000
@julietlucy ·
Im dalej w tekst tym gorzej, choć chyba najnajgorsza była ta kawka z rana opiekunki.
Ciekawe jakim w ogóle cudem udało się, żeby to przedszkole funkcjonowało i ciekawe jak w ogóle wygląda tam cały system przedszkolny. Może dla nich to normalne?
U nas jak zapisuje się małe dziecko do przedszkola to zaznacza się czy dziecko ma lezakowac czy nie. Moje poszły do grupy bez lezakowania, jeżeli się zmecza w ciągu dnia to mogą polezeć na mięciutkim dywanie. Natomiast dzieci lezakujace maja swoje leżaczki, podusie, kocyki. Prawie jak w domu. Z tym, że z tego co mi wiadomo lezakowanie jest przymusowe dla wszystkich dzieci, nawet tych, z których kipi energia. I często rano słyszę płacz maluchów, że nie chcą zostać, bo nie chcą lezakowac.
properties (22)
post_id79,932,169
authorjulietlucy
permlinkpxpdh7
categoryengrave
json_metadata{"tags":["engrave"],"app":"steemit\/0.1"}
created2019-09-12 05:20:00
last_update2019-09-12 05:20:00
depth1
children0
net_rshares0
last_payout2019-09-19 05:20:00
cashout_time1969-12-31 23:59:59
total_payout_value0.000 SBD
curator_payout_value0.000 SBD
pending_payout_value0.000 SBD
promoted0.000 SBD
body_length736
author_reputation5,221,289,547,799
root_title"Neapolitańskie przedszkole, czy obóz przetrwania"
beneficiaries[]
max_accepted_payout1,000,000.000 SBD
percent_steem_dollars10,000
@sp-group-up ·
Twój post został podbity głosem @sp-group-up oraz głosami osób podpiętych pod nasz "TRAIL" o łącznej mocy ~0.17$. Zasady otrzymywania głosu z traila @sp-group-up znajdziesz w ostatnim raporcie tygodniowym z działalności @sp-group, w zakładce PROJEKTY.

*@wadera*

Chcesz nas bliżej poznać? Porozmawiać? A może chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy na nasz czat: https://discord.gg/rcvWrAD
properties (22)
post_id79,934,346
authorsp-group-up
permlinkpxpibw
categoryengrave
json_metadata{"tags":["engrave"],"users":["sp-group-up","sp-group","wadera"],"links":["https:\/\/discord.gg\/rcvWrAD"],"app":"steemit\/0.1"}
created2019-09-12 07:04:48
last_update2019-09-12 07:04:48
depth1
children0
net_rshares0
last_payout2019-09-19 07:04:48
cashout_time1969-12-31 23:59:59
total_payout_value0.000 SBD
curator_payout_value0.000 SBD
pending_payout_value0.000 SBD
promoted0.000 SBD
body_length385
author_reputation1,680,952,941,799
root_title"Neapolitańskie przedszkole, czy obóz przetrwania"
beneficiaries[]
max_accepted_payout1,000,000.000 SBD
percent_steem_dollars10,000