create account

Tygodnik Kuratorski #59 by kurator-polski

View this thread on steemit.com
· @kurator-polski ·
$3.60
Tygodnik Kuratorski #59
<div class="text-justify">

Majówka i po majówce, ten numer Tygodnika jest ostatnim, dziękujemy Wam, że byliście z nami przez te 60 (wliczając zerowy) numerów, czytaliście nas i komentowaliście wpisy. Był to wspaniały czas i redakcja nie zapomni go nigdy. Żegnajcie!


<center>![5s4dzRwnVbzGM3JdycGKFQo7ALS3GhuMGL8qbG8zfSd9jS6ta5JqvCWpi3g1TCoQknBV24rHJE2taU6NxDdxEmLKkjKrFhDUj6nHS9cXKTZDAtEJTiPkCQoMpLjHvdsjJaPUGfDYVNeXnjDqqqWrkUrwEjtYGNQgL8GHG22.jfif](https://cdn.steemitimages.com/DQmVh2UhMMvtT5Vm5MVcDScVzak2ikkKKC17orcvfpBW3aU/5s4dzRwnVbzGM3JdycGKFQo7ALS3GhuMGL8qbG8zfSd9jS6ta5JqvCWpi3g1TCoQknBV24rHJE2taU6NxDdxEmLKkjKrFhDUj6nHS9cXKTZDAtEJTiPkCQoMpLjHvdsjJaPUGfDYVNeXnjDqqqWrkUrwEjtYGNQgL8GHG22.jfif)</center>

No dobra, tak na poważnie, to rzeczywiście jest to koniec, ale tej formy Tygodnika. Od przyszłego numeru czekają nas poważne zmiany, jakie? Zobaczycie! 

Jeśli posiadasz konto na wykopie, obserwuj [nasz tag](https://www.wykop.pl/tag/blogczejn/) 

Możesz też polubić nas na [Facebook](https://www.facebook.com/blogczejn)

Przypominam też o poprawnym tagowaniu artykułów, tak aby miały szansę znaleźć się w dziale pod opieką redaktora.
- życie - #pl-zycie / #pl-emocjonalnie
- natura - #pl-zwierzeta
- podróże - #pl-podroze / #pl-travelfeed
- kuchnia - #pl-kuchnia / #pl-ogrod
- zdrowie - #pl-zdrowie
- hobby - #pl-rekodzielo / #pl-hobby
- polityka - #reakcja
- nauka - #pl-nauka
- kultura - #pl-kultura / #pl-ksiazki / #pl-filmy / #pl-muzyka / #pl-sztuka
- kryptowaluty - #pl-kryptowaluty**Redakcja w składzie:**

Redaktorzy:
@kamilkowalski - grafik i opiekun działu Natura 
@grecki-bazar-ewy - opiekun działu Kuchnia
@anna.urbanska - opiekun działu Zdrowie
@saunter - opiekun działu Podróże
@angatt - opiekun działu Kryptowaluty
@anka - opiekun działu Nauka
@pkocjan - opiekun działu Hobby
@bowess - opiekun działu Kultura
@minprawdy - opiekun działu Polityka
@santarius - wsparcie merytoryczne
@jacekw - statystyki
@nieidealna.mama - Zastępca redaktora naczelnego oraz Honorowy redaktor naczelny Tygodnika Kuratorskiego, opiekun działu Życie 
@barbarossastudio


Współpracownicy:
@andzi76 - muzyka 
@kusior - filmy
@assayer - religia
@hallmann - kultura, fotografia

![zycie-nowe-dzialy-male.png](https://ipfs.busy.org/ipfs/QmUqTw6q1XJ53KwGszgkjFsH9pAbLfF3ywDKkFtqr9aUUm)

__@ronnon78__ niedawno dołączył do naszej społeczności #polish i trzeba przyznać, że odważnie zaczyna. Jego najnowszy [artykuł](https://steemit.com/polish/@ronnon78/cyberprzemoc-przemocwszkoleczymusiaodotegodoj-v3vhanus2o) o cyberprzemocy powinien przeczytać każdy rodzic. Polecam zajrzeć także do komentarzy, gdzie wywiązała się interesująca dyskusja. 

___

__@wolontariusz__ nie traci formy i zaskakuje nas kolejnym świetnym [tekstem](https://steemit.com/polish/@wolontariusz/na-imie-mam-xebeche-ten-kto-mowiac-glosno-nie-mowi-nic).
>On wyciągnie broń a ona zasłoni Cię własnym ciałem... Dostanie kulę prosto w serce, które dopiero co zaczęło Cię kochać.

Mam nadzieję, że ten cytat Was zachęci!

___

__@nieidealna.mama__ [dzieli się](https://steemit.com/polish/@nieidealna.mama/tylko-nie-mow-nikomu-film-ktory-boli) z nami swoimi przemyśleniami na temat filmu _Tylko nie mów nikomu_. Film bije rekordy oglądalności na YouTube. Polecam każdemu obejrzeć dokument oraz zapoznać się z tekstem Nieidealnej. ![image.png](https://cdn.steemitimages.com/DQmVBg9iMt8riqchcBEmAMiBzovY82Z5UE6W2SScbXyEQCh/image.png)

@lynxialicious ze swoim świetnym [tekstem](https://steemit.com/pl-travelfeed/@lynxialicious/wodne-perly-polnocnego-laosu-luang-prabang-i-uxo-lao-visitor-center-laos-6) o Luang Prabang.

-----

@kocinka przerwała ciszę na Steemie [artykułem](https://steemit.com/pl-artykuly/@kocinka/wityniatodai-jiiwielkibuddaznary-rs34prkjcv) opisującym między innymi Świątynię Todai-ji.

----

@thatukeguy uważa, że Polacy to najbardziej zjednoczony naród w Europie. [Przeczytajcie](https://steemit.com/polish/@thatukeguy/polacy-najbardziej-zjednoczonym-narodem-w-europie-pl) jego opowieść, a na pewno nie pożałujecie. 

---

__Zachęcam również do śledzenia profilu [TravelFeed Polska](https://steemit.com/@pl-travelfeed), gdzie codziennie znajdziecie dawkę najlepszych podróżniczych postów na #polish.__![kuchnia-nowe-dzialy-male.png](https://ipfs.busy.org/ipfs/QmRzMR8pMDPXGp4yd88wA2SQ1Ed2kR1ccEsMe8p6gUVFbX)


**Co dobrego na pl-kuchnia?**


@pannapysia zaprasza na [pyszną karpatkę](https://steemit.com/polish/@pannapysia/cud-miod-i-prezent-na-urodziny-czyli-karpatka). Wygląda na prawdę smakowicie a raz na czas można nie liczyc kalorii ;) 

@hallmann przeprowadził [próby trwałościowe kartelowej czekolady](https://steemit.com/polish/@hallmann/proby-trwalosciowe-kartelowej-czekolady-wyniki) produkowanej w Królestwie Bez Kresu i dzieli się z nami swoimi spostrzeżeniami. 

Co jeszcze mamy dobrego? Otóż na #pl-kuchnia piwo leje się strumieniami... Wszelkie smaki i zapachy piwa degustują @pestis oraz znany Wam już @ibu568. Zapraszam nie tylko piwoszy! Zakąska mile widziana :)


*Smacznego tygodnia życzy @grecki-bazar-ewy*.![](https://ipfs.busy.org/ipfs/QmNisXfJRAkig3kc2cCBCygzty5YksTFWiSPAAN7ofzYpE)

Jak lepiej się [wysypiać?](https://steemit.com/polish/@qinfinitas/jak-lepiej-spac) o tym jak wyleczyć bezsenność - @qinfinitas

O siłowni i o tym jak [nie zwariować](https://steemit.com/polish/@barreloflaughs/mangozj-b-na-silowni) pisze @barreloflaughs, za to @wolontariusz radzi [zostawić smartfon przed treningiem](https://steemit.com/polish/@wolontariusz/klamstwo-jest-jedyna-ucieczka-slabych)
![nauka-nowe-dzialy-male.png](https://ipfs.busy.org/ipfs/QmZHVpxBEYm24FksoZYwY4vh3a7GSoqvCPE2SBMiYu94KB)

[Długa droga do internetu](https://steemit.com/pl-nauka/@barbarossastudio/nim-wynaleziono-internet-reginald-fessenden-zapomiany-ojciec-radia-i-modulacja-am) i pod górkę, step by step...najnowszy post @barbarossastudio, zapraszam, polecam

[Już nie tylko wylądują i wrócą, ale jeszcze zamieszkają](https://steemit.com/polish/@customuser/nasa-dostanie-miliardy-na-przyspieszony-program-ksiezycowy-droga-na-ksiezyc-2) @customuser opisał, jak to ma wyglądać. Też jesteście ciekawi? Zapraszam do czytania i upvotowania

Autor [bił się z myślami czy warto kupić](https://steemit.com/polish/@ronnon78/drukarka3dwdomu-czywarto-cly1gpp514), walkę wygrał i zaczął drukować. Co? Przeczytajcie sami. - @ronnon78


![](https://i.imgur.com/IkMZLpH.png)

W tym tygodniu - kryminał. Był włam na giełdę, z której skradziona 7000 BTC. O szczegółach @ilovecryptopl [1;](https://steemit.com/polish/@ilovecryptopl/7000-btc-skradziono-z-binance) i @askomputer [2.](https://steemit.com/polish/@askomputer/atak-hakerski-na-binance)

Mniej emocji znajdziemy w artykule [Blockchain a demokracja bezpośrednia,](https://steemit.com/polish/@hallmann/blockchain-a-demokracja-bezposrednia) którego autor @hallmann proponuje kilka ciekawych pomysłów wykorzystująch tę technologię. Trzeba jednak pamiętać, że słabym punktem blockhaina jest zależność od elektryczności tym samym póki nie opracujemy sposobu autonomicznego zasilania przenoszenie na bloki wszystkich aktów własności i innych wrażliwych dokumentów wiąże się z ryzykiem.

Niebezpieczny precedens czyli [kumulację złych niusów](https://steemit.com/polish/@psychebtc/cz-zalamie-bitcoina-craig-wright-chyba-jednak-prawidlowo-ocenil-bitcoina-niebezpieczny-precedens) omawia @psychebtc

[A Bitcoin brnie dalej](https://steemit.com/polish/@bithubpl/bitcoin-przekracza-28-000-zlotych-i-brnie-dalej-or-to-the-moon) i chyba jeszcze nie powiedział ostatniego słowa. O wzrostach i spadkach kursów kryptowalut na przestrzeni ostatniego miesiąca pisze @bithubpl![kultura-nowe-dzialy-male.png](https://ipfs.busy.org/ipfs/Qmf5k7PMkC1jm8mWA46KpTzT9EMJ1yVXAK6KtURLzyAnKP)

@zwora [przedstawia bardzo emocjonalny serial](https://steemit.com/pl-filmy/@zwora/the-act-gwalt-emocjonalny-na-widzu). Zobaczcie jak jego zdaniem prezentuje się **"The Act"**.

O kolejnym klasyku kina napisał [w swoim tekście](https://steemit.com/polish/@kylu12488/moje-klasyki-10-noce-cabirii-1957) @kylu12488. Czy warto poznać dzieło 	Federico Felliniego pt. "Noce Cabirii"? Myślę, że po zapoznaniu się z [tym postem](https://steemit.com/polish/@kylu12488/moje-klasyki-10-noce-cabirii-1957) nie będzie wątpliwości :) 

@sindarin w swoim najnowyszm wpisie prezentuje książkę zdecydowanie wartą przeczytania. Atlantydą Andrzeja Chciuka jest przedwojenny polski Drohobycz, który tak jak mityczna wyspa zatonął w powodzi dziejowej.
[Przeczytane #2 Andrzej Chciuk - Atlantyda](https://steemit.com/polish/@sindarin/przeczytane-2-andrzej-chciuk-atlantyda)

@lesiopm prezentuje mocną powieść "Chłopcy z paranzy". Książek z wątkiem mafijnym jest sporo, jednak ta nie opowiada o porachunkach rodzin czy konfliktach wewnątrz stuktur, a o dzieciakach - młodych wilkach, których ambicją jest coś więcej niż łobuzerka. Oni naprawdę chcą władzy, chcą życia mafiozów.
[Ostatnio przeczytałem #32 - "Chłopcy z paranzy" - Roberto Saviano](https://steemit.com/engrave/@lesiopm/ostatnio-przeczytalem-32-chlopcy-z-paranzy-roberto-saviano)

Na koniec prawdziwa uczta dla oka i solidna porcja wiedzy w jednym. @helcim rozpoczął świetny cykl na temat portretu.
[Nowoczesny portret polski. Skrócony przegląd (część I)](https://steemit.com/polish/@helcim/nowoczesny-portret-polski-skrocony-przeglad)
[Nowoczesny portret polski. Skrócony przegląd (część II)](https://steemit.com/polish/@helcim/nowoczesny-portret-polski-skrocony-przeglad-czesc-ii)


![POLITYKA-nowe-dzialy-male.png](https://ipfs.busy.org/ipfs/QmXzpkmDcUuYUvAhuF1gmKjESruV11yBtfUuvvJ2FC7Xeq)

Co tam panie w polityce?

@narodowcy.net piszą o [marszu przeciwko ustawie 447](https://steemit.com/reakcja/@narodowcy.net/warszawatysiceludzinamarszuprzeciwkoustawie447-8sl29dvawa).

@lesiopm przypomina o [przechwyceniu maszyny szyfrującej Enigma przez załogę niszczyciela HMS Bulldog](https://steemit.com/engrave/@lesiopm/zdarzylo-to-sie-78-lat-temu-przechwycenie-maszyny-szyfrujacej-enigma-przez-zaloge-niszczyciela-hms-bulldog).![](https://i.imgur.com/ed5CCxB.png)

W tym tygodniu dołączyli do nas:

@helcim - tutaj znajdziemy posty na temat sztuki, już pierwsze artykuły trafiły do Tygodnika!

@piecsetplus - jak nazwa wskazuje skupi się na programie 500+, konkretnie, na tym jak będzie je inwestował.

![ogloszenia-nowe-dzialy-male.png](https://ipfs.busy.org/ipfs/QmUwf23y9ZUrD7ppqMk6mYUpGLhdav14U6XQtwWdV58u3h)


**Tematy Tygodnia** – To cotygodniowa inicjatywa polegająca na pisaniu artykułów nawiązujących w luźny sposób do wybranych losowo tematów.  - https://steemit.com/trending/tematygodnia


**Zacznij dobrze dzień i wspomóż polską Społeczność!**
https://steemit.com/@hellobot

**Zostań imperatorem Steemnova – pierwszej kosmicznej grze na Steem!**
https://steemit.com/trending/steemnova

**Kupuj gry za STEEM**
https://steemit.com/@dgameshop

**Czekolada za SBD**
https://steemit.com/polish/@hallmann/czekolada-za-sbd-czyli-najwiekszy-przemyt-w-dziejach-kartelu


<center> ![](https://ipfs.busy.org/ipfs/QmVePeijJ2ow6n6Kr2Rg76oVDQCeBj5StornGWZw35VBvQ)</center>

</div>

# Witamy na Polish

Jeśli jest to **twój pierwszy dzień**, zapoznaj się z poradnikami oraz listą tagów polskiej społeczności:
[FAQ STEEM DLA POLAKÓW](https://steemweb.pl/faq)
[**Ochrona przed oszustwami - WAŻNE!**](https://steemit.com/polish/@fervi/jak-ochronic-sie-przed-oszustami-na-steem)
[Głosowanie – nieskończone źródełko?](https://steemit.com/polish/@astromaniak/moc-glosow-na-steemit)
[Jak tworzyć by zarabiać?](https://steemit.com/polish/@astromaniak/jak-zaczac-zarabiac-na-steemit)
[Jak wystartować?](https://steemit.com/polish/@astromaniak/idealny-start-na-steemit)
[Poradnik Markdown - Edycja tekstu](https://steemit.com/polish/@marszum/poradniki-steemit-steemotiwy-markdown-dla-opornych-czesc-1)
[Jak ustawić niestandardową miniaturkę](https://steemit.com/polish/@chewing/jak-ustawic-niestandardowa-miniaturke)
[Porządkowanie materiału w poście](https://steemit.com/polish/@petecko/publikowanie-opowiesci-podpowiadamy-jak-uporzadkowac-material-w-postach-na-steemicie)
[Kim jest delegat Steem?](https://steemit.com/polish/@petecko/kim-jest-delegat-steem-u-steem-witness-podstawowe-informacje)

Tygodniowy ranking tagów

Miejsce|Tag|Nagrody|Posty|Autorzy
-|-|-|-|-
1|pl-artykuly|168.880|94|53
2|pl-blog|104.795|89|48
3|reakcja|76.800|57|21
4|pl-fotografia|69.782|67|31
5|pl-emocjonalnie|55.855|32|22
6|pl-kryptowaluty|45.284|21|14
7|pl-steem|43.895|16|11
8|sp-group|34.240|47|14
9|pl-konkurs|18.237|24|8
10|pl-news|16.630|13|4
11|pl-travelfeed|16.453|9|9
12|pl-historia|16.345|9|8
13|pl-bitcoin|15.911|11|7
14|pl-blockchain|14.626|6|3
15|pl-gry|13.686|10|6
16|pl-stream|13.172|31|3
17|szarastrefa|13.037|3|2
18|pl-finanse|11.993|3|3
19|pl-kuchnia|10.405|9|7
20|pl-podroze|8.997|8|8
[Inne tagi znajdziesz tutaj](https://steemweb.pl/tags)


# I to by było na tyle

Dziękujemy, że dotarłeś/aś do końca. **Jeśli podoba** Ci się nasza inicjatywa, **zostaw głos** i **zasubskrybuj nasz profil**. Kolejne wydanie ukaże się **w przyszłą niedzielę wieczorem**.

</div>
👍  , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , and 38 others
properties (23)
post_id74,633,626
authorkurator-polski
permlinktygodnik-kuratorski-59
categorypolish
json_metadata{"community":"busy","app":"busy\/2.5.6","format":"markdown","tags":["polish","pl-artykuly","pl-emocjonalnie","busy","blogczejn"],"users":["kamilkowalski","grecki-bazar-ewy","anna.urbanska","saunter","angatt","anka","pkocjan","bowess","minprawdy","santarius","jacekw","nieidealna.mama","barbarossastudio","andzi76","kusior","assayer","hallmann","ronnon78","wolontariusz","lynxialicious","kocinka","thatukeguy","pl-travelfeed","pannapysia","pestis","ibu568.","qinfinitas","barreloflaughs","customuser","ilovecryptopl","askomputer","psychebtc","bithubpl","zwora","kylu12488","kylu12488.","sindarin","lesiopm","helcim","narodowcy.net","piecsetplus","hellobot","dgameshop","fervi","astromaniak","marszum","chewing","petecko"],"links":["https:\/\/www.wykop.pl\/tag\/blogczejn\/","https:\/\/www.facebook.com\/blogczejn","\/trending\/pl-zycie","\/trending\/pl-emocjonalnie","\/trending\/pl-zwierzeta","\/trending\/pl-podroze","\/trending\/pl-travelfeed","\/trending\/pl-kuchnia","\/trending\/pl-ogrod","\/trending\/pl-zdrowie"],"image":["https:\/\/cdn.steemitimages.com\/DQmVh2UhMMvtT5Vm5MVcDScVzak2ikkKKC17orcvfpBW3aU\/5s4dzRwnVbzGM3JdycGKFQo7ALS3GhuMGL8qbG8zfSd9jS6ta5JqvCWpi3g1TCoQknBV24rHJE2taU6NxDdxEmLKkjKrFhDUj6nHS9cXKTZDAtEJTiPkCQoMpLjHvdsjJaPUGfDYVNeXnjDqqqWrkUrwEjtYGNQgL8GHG22.jfif","https:\/\/ipfs.busy.org\/ipfs\/QmUqTw6q1XJ53KwGszgkjFsH9pAbLfF3ywDKkFtqr9aUUm","https:\/\/cdn.steemitimages.com\/DQmVBg9iMt8riqchcBEmAMiBzovY82Z5UE6W2SScbXyEQCh\/image.png","https:\/\/ipfs.busy.org\/ipfs\/QmRzMR8pMDPXGp4yd88wA2SQ1Ed2kR1ccEsMe8p6gUVFbX","https:\/\/ipfs.busy.org\/ipfs\/QmNisXfJRAkig3kc2cCBCygzty5YksTFWiSPAAN7ofzYpE","https:\/\/ipfs.busy.org\/ipfs\/QmZHVpxBEYm24FksoZYwY4vh3a7GSoqvCPE2SBMiYu94KB","https:\/\/i.imgur.com\/IkMZLpH.png","https:\/\/ipfs.busy.org\/ipfs\/Qmf5k7PMkC1jm8mWA46KpTzT9EMJ1yVXAK6KtURLzyAnKP","https:\/\/ipfs.busy.org\/ipfs\/QmXzpkmDcUuYUvAhuF1gmKjESruV11yBtfUuvvJ2FC7Xeq","https:\/\/i.imgur.com\/ed5CCxB.png","https:\/\/ipfs.busy.org\/ipfs\/QmUwf23y9ZUrD7ppqMk6mYUpGLhdav14U6XQtwWdV58u3h","https:\/\/ipfs.busy.org\/ipfs\/QmVePeijJ2ow6n6Kr2Rg76oVDQCeBj5StornGWZw35VBvQ"]}
created2019-05-12 20:11:03
last_update2019-05-12 20:11:03
depth0
children2
net_rshares7,150,063,630,784
last_payout2019-05-19 20:11:03
cashout_time1969-12-31 23:59:59
total_payout_value2.793 SBD
curator_payout_value0.810 SBD
pending_payout_value0.000 SBD
promoted0.000 SBD
body_length13,025
author_reputation6,229,374,553,043
root_title"Tygodnik Kuratorski #59"
beneficiaries[]
max_accepted_payout1,000,000.000 SBD
percent_steem_dollars10,000
author_curate_reward""
vote details (102)
@nieidealna.mama ·
!tipuvote hide

Posted using [Partiko Android](https://partiko.app/referral/nieidealna.mama)
properties (22)
post_id74,634,451
authornieidealna.mama
permlinknieidealna-mama-re-kurator-polski-tygodnik-kuratorski-59-20190512t204139105z
categorypolish
json_metadata{"app":"partiko","client":"android"}
created2019-05-12 20:41:39
last_update2019-05-12 20:41:39
depth1
children0
net_rshares0
last_payout2019-05-19 20:41:39
cashout_time1969-12-31 23:59:59
total_payout_value0.000 SBD
curator_payout_value0.000 SBD
pending_payout_value0.000 SBD
promoted0.000 SBD
body_length92
author_reputation10,551,964,788,902
root_title"Tygodnik Kuratorski #59"
beneficiaries[]
max_accepted_payout1,000,000.000 SBD
percent_steem_dollars10,000
@kylu12488 ·
Dzięki za wzmiankę. Pozdrawiam i zapraszam.
properties (22)
post_id74,744,778
authorkylu12488
permlinkre-kurator-polski-tygodnik-kuratorski-59-20190514t215920235z
categorypolish
json_metadata{"tags":["polish"],"app":"steemit\/0.1"}
created2019-05-14 22:09:24
last_update2019-05-14 22:09:24
depth1
children0
net_rshares0
last_payout2019-05-21 22:09:24
cashout_time1969-12-31 23:59:59
total_payout_value0.000 SBD
curator_payout_value0.000 SBD
pending_payout_value0.000 SBD
promoted0.000 SBD
body_length43
author_reputation3,371,147,677,550
root_title"Tygodnik Kuratorski #59"
beneficiaries[]
max_accepted_payout1,000,000.000 SBD
percent_steem_dollars10,000