create account

Co Facebook wie o Tobie? by mickson

View this thread on steemit.com
· @mickson ·
$0.40
Co Facebook wie o Tobie?
Czy myślałeś/aś kiedyś co Facebook wie o Tobie?

Kilka dni temu pobrałem kopię moich danych z Facebooka. To, co się tam znajdowało, zaszokowało mnie.

![Właściwości folderu z moimi danymi z Facebooka](https://gateway.ipfs.io/ipfs/QmQmQcGhyeMcvxEJ33a3QfRJiKXnAzzT3YE9BvfeY93hh7)
Po rozpakowaniu pobranego pliku `.zip` uzyskałem folder, który zajmuje ok. 800 MB na moim dysku.

![Zawartość folderu z moimi danymi z Facebooka](https://gateway.ipfs.io/ipfs/QmRtUdf1KFSBiYmSVSCXScDuNFXFDu5dbeyJUSs5eH3cdf)

I tutaj rozpoczyna się cała przygoda - plik `index.html`
![Najważniejsze informacje o mnie z Facebooka](https://gateway.ipfs.io/ipfs/QmfVEa4Vo29Sr6wZgQnXSphqzp23BCAs8EUQxTd3FpyF4T)
To jeszcze nie wszystko - ta strona jest o wiele dłuższa.

Przejdźmy do wiadomości - tutaj jest każda pojedyncza wysłana lub otrzymana przez ciebie wiadomość. Bez szyfrowania. Te wiadomości są skanowane przez Facebooka.
![Fragment mojej rozmowy](https://gateway.ipfs.io/ipfs/QmcbDymupkMeuckdKDkGQWwGuD9HiPh7BQ8o34aaa4zNTd)

Zakładka `Bezpieczeństwo` jest tak długa, że mój Firefox nie umiał zrobić screenshota na całą stronę.
![Moje adresy IP](https://gateway.ipfs.io/ipfs/QmR9jAwgojL1jX34oDgUJtQL9YZGizJz5SAmeCwut11kJX)

Zakładka `Aplikacje`. Aplikacje połączone z Twoim kontem mogą sprawdzać dane - Twoje, i często nawet Twoich znajomych.

Co bardzo ważne **FACEBOOK NIE ZROBIŁ NICZEGO Z NADMIERNYM POBIERANIEM UPRAWNIEŃ**
A oto kilka przykładów z mojego konta:
![Uprawnienia do konta na Facebooku uzyskane przez Pokémon: Magikarp Jump](https://gateway.ipfs.io/ipfs/QmS9uimZn6MmUuMSpipJ89XvXdsBGNqig8jMYHVyivVbfj)
![Uprawnienia do konta na Facebooku uzyskane przez Uber](https://gateway.ipfs.io/ipfs/QmT86K2674X7WZCB1R6BNk9p56RW5w7z3J3kESc27qLj7H)
![Uprawnienia do konta na Facebooku uzyskane przez Pocket](https://gateway.ipfs.io/ipfs/QmZymoK7Lg4cmxDxjrDkqDE9U44hnPPyvvpYjPbqBgZ8mx)
O ile dla niektórych aplikacji pobieranie listy znajomych jest potrzebne (znajdowanie znajomych z Facebooka na Discordzie itp.), o tyle nie rozumiem po co `Magikarp Jump` potrzebuje mojej listy znajomych? Czy te informacje są sprzedawane zewnętrznym analitykom, jak Cambridge Analytica?

Niektórzy użytkownicy Twittera podają, że ich **kopia danych zawiera ich listę kontaktów, historię ich rozmów i SMSów**:
![Dylan McKay na Twitterze: "Downloaded my facebook data as a ZIP file. Somehow it has my entire call history with my partner's mum"](https://gateway.ipfs.io/ipfs/QmcNWijCALvmTmyMBDRFuHyVKpvqQP4c3CbzRKF6WKxAna)
Tłumaczenie: "Pobrałem moje dane z Facebooka do pliku ZIP. Z jakiegoś powodu zawiera ona całą moją historię połączeń z matką mojej partnerki.
![Dylan McKay na Twitterze: "a historical record of every single contact on my phone, including ones I no longer have"](https://gateway.ipfs.io/ipfs/QmSM31B4i2wQuDiQvxNXAWZAMjyGa7H8DZP8m6RP3yHKgG)
Tłumaczenie: "wszystkie historyczne rekordy każdego pojedynczego kontaktu z mojego telefonu, również tych, których już nie mam"
![Dylan McKay na Twitterze: "metadata about every text message I've ever received or sent spoiler: I don't use messenger for SMS"](https://gateway.ipfs.io/ipfs/QmNdKpPp1dAVYpJ9FRKfHVgqRi9iurewUtB55PKtsjxamV)
Tłumaczenie: "informacje na temat każdego SMSa jakiego kiedykolwiek otrzymałem lub wysłałem (spoiler: nie używam Messengera do SMSów)"
![Dylan McKay na Twitterze: "and the metadata of every cellular call I've ever made, including time and duration"](https://gateway.ipfs.io/ipfs/QmWf5DQGrCayn5a6Au2Fqzu18rqcWZ8L7UkDtRErZA1Xvv)
Tłumaczenie: "i informacje o każdej rozmowie telefonicznej jaką kiedykolwiek odbyłem, razem z czasem i jej długością"

![kataryna na Twitterze: "Facebook skopiował z telefonu moje wszystkie kontakty telefoniczne. Wszyściutkie."](https://gateway.ipfs.io/ipfs/QmUpqZXaxd21xwRqmP8Rrtsfi5H1Gz34LjPKGXxwodGdEA)

![Milan Sameš na Twitterze: "Myslel jsem, ze se me “problem” Facebook nijak netyka. Na mobilu ho nemam, na desktopu pres browser mrknu tak jednou za ctvrt roku a nic tam nikdy nepisu. Ale... presto se v mych stazenych datech z FB objevuji kontakty, ktere jsem si pridal na mobil minuly tyden. Ze by Whatsapp?"](https://gateway.ipfs.io/ipfs/QmTVu1Br4MhWwagt8o8zCR78Q7sB9zyCVDjEnNuCTPH4wm)
Tłumaczenie: "Myślałem że "problem" Facebooka mnie nie dotyczy. Nie mam go na komórce, na komputerze sprawdzam go przez przeglądarkę raz na kwartał i nigdy nic nie piszę. Ale... w moich pobranych danych znalazłem moje kontakty, które dodałem do mojego telefonu w zeszłym tygodniu. Jak? Z WhatsApp?"

I to najważniejsza dla mnie część - `Tematy reklam` bazowane na Twoich zainteresowaniach:
![Moje tematy reklam](https://gateway.ipfs.io/ipfs/QmZ8Gur2dNdXokdeVPC1vErS8vkUTLFJff1LaRHvLT478a)
Tutaj możesz znaleźć swoje zainteresowania zgadywane przez Facebooka. Są one używane, aby pokazywać ci reklamy, które powinny cię zainteresować.
Jak to działa? Wystarczy że pokażę kilka z mojej listy:
>Donald Trump
>**Republican Party (United States)** _(Partia Republikanów (Stany Zjednoczone))_
>**Congress of the New Right** _(Kongres Nowej Prawicy)_
>Joseph Goebbels
>Janusz Korwin-Mikke
>LGBT community

Te zainteresowania są wykorzystywane aby pokazywać mi reklamy, które mnie zainteresują.
I każdy może stworzyć taką reklamę na Facebooku, która będzie pokazywana ludziom o wybranych poglądach:
![Wybieranie widowni reklamy na Facebooku](https://gateway.ipfs.io/ipfs/QmfLjBzj2vxrcaghB6i3nPu3shY4Rog1xtkvGjHQK9tVBe)
To tak proste jak zaznaczenie wybranej grupy.
**W ten sposób możemy próbować zmienić czyjeś poglądy manipulując nim (fake) newsami**.

Myślę, że targetowanie reklam na Facebooku według upodobań politycznych jest zbyt niebezpieczne, żeby pozwalać na to każdemu.
Myślę, że kopiowanie całej historii połączeń/SMSów/MMSów i listy kontaktów z telefonu na serwery Facebooka jest karygodne.
Myślę, że to dobry czas, aby to zakończyć.

Dołącz do rewolucji. #UsuńFacebooka
👍  , , , , , , , , , , , , ,
properties (23)
post_id41,320,493
authormickson
permlinkco-facebook-wie-o-tobie
categorypolish
json_metadata"{"format": "markdown", "community": "busy", "links": ["/trending/usu"], "app": "busy/2.4.0", "tags": ["polish", "polish-facebook", "strimi", "strimi-facebook", "busy"], "image": ["https://steemitimages.com/0x0/https://gateway.ipfs.io/ipfs/QmQmQcGhyeMcvxEJ33a3QfRJiKXnAzzT3YE9BvfeY93hh7"]}"
created2018-03-30 17:56:39
last_update2018-03-30 17:56:39
depth0
children7
net_rshares135,172,028,492
last_payout2018-04-06 17:56:39
cashout_time1969-12-31 23:59:59
total_payout_value0.361 SBD
curator_payout_value0.039 SBD
pending_payout_value0.000 SBD
promoted0.000 SBD
body_length5,859
author_reputation2,435,940,447
root_title"Co Facebook wie o Tobie?"
beneficiaries[]
max_accepted_payout1,000,000.000 SBD
percent_steem_dollars10,000
author_curate_reward""
vote details (14)
@informator ·
[BOT] Witamy mickson na #polish, tagu używanym przez Polaków do publikacji polskich treści w ekosystemie Steem (np. [Steemit](https://steemit.com/) czy [Busy](https://busy.org/)). W ekosystemie Steem wspiera się oraz nagradza się nową i autorską twórczość.
* Plagiaty oraz kopiowanie cudzej twórczości są niemile widziane przez społeczność i mogą doprowadzić do ukrywania wszystkich publikowanych postów danego użytkownika.
* Wszelkie szczegóły związane bezpośrednio z twoim kontem i twoimi postami znajdują się na [steemd.com](https://steemd.com/@mickson).
* Posty zawierające takie rzeczy jak nagość, pornografia, wulgaryzmy czy przemoc powinny zawierać dodatkowo tag #nsfw (Not Suitable/Safe For Work).
* Wiele ciekawych i bardziej szczegółowych informacji można przeczytać w [FAQ dla zupełnie początkujących użytkowników Steemit](https://steemit.com/polish/@mattuk/faq-dla-zupelnie-poczatkujacych-uzytkownikow-steemit).
* Parę dobrych praktych na temat zachowania na steem [przeczytasz tutaj](https://steemit.com/polish/@bowess/mniej-bledow-wiecej-glosow-5-steemitowy-savoir-vivre).
* Posiadamy polski serwer [Discord](https://discord.gg/m9WPuTh).
* Istnieje [polski kanał na oficjalnym czacie](https://steemit.chat/channel/polish), który wymaga osobnej rejestracji.
* Jeżeli chcesz ładnie formatować swoje posty, to spójrz na poradnik stworzony przez społeczność [Markdown](https://steemit.com/polish/@marszum/poradniki-steemit-steemotiwy-markdown-dla-opornych-czesc-1).
* Przegląd wydarzeń i informacje o polskich, steemowych tagach, możesz znaleźć na @kurator-polski.
* Lista wszystkich tagów wykorzystywanych przez polskich użytkowników znajduje się [tutaj](http://steem.swhost.pl/tags)
* [Tutaj](https://steemit.com/polish/@marszum/polskie-listy-kuratorskie-plk-kuratorstwo-kolejnego-stopnia) uzyskasz parę informacji nt. wspierania danych tagów tematycznych przez kuratorów.
properties (22)
post_id41,320,520
authorinformator
permlinkre-mickson-co-facebook-wie-o-tobie-1522432608786tdd018fc8-a2a8-4b65-806a-790f494e021euid
categorypolish
json_metadata"{"app": "null/null", "format": "markdown", "users": ["mickson", "mattuk", "bowess", "marszum", "kurator-polski.", "marszum"], "links": ["https://steemit.com/", "https://busy.org/", "https://steemd.com/@mickson", "https://steemit.com/polish/@mattuk/faq-dla-zupelnie-poczatkujacych-uzytkownikow-steemit", "https://steemit.com/polish/@bowess/mniej-bledow-wiecej-glosow-5-steemitowy-savoir-vivre", "https://discord.gg/m9WPuTh", "https://steemit.chat/channel/polish", "https://steemit.com/polish/@marszum/poradniki-steemit-steemotiwy-markdown-dla-opornych-czesc-1", "http://steem.swhost.pl/tags", "https://steemit.com/polish/@marszum/polskie-listy-kuratorskie-plk-kuratorstwo-kolejnego-stopnia"], "tags": ["welcome", "first", "post", "polski"]}"
created2018-03-30 17:56:48
last_update2018-03-30 17:56:48
depth1
children0
net_rshares0
last_payout2018-04-06 17:56:48
cashout_time1969-12-31 23:59:59
total_payout_value0.000 SBD
curator_payout_value0.000 SBD
pending_payout_value0.000 SBD
promoted0.000 SBD
body_length1,884
author_reputation32,029,897,993
root_title"Co Facebook wie o Tobie?"
beneficiaries[]
max_accepted_payout1,000,000.000 SBD
percent_steem_dollars10,000
@n7reny ·
O ile się nie mylę nie da się usunąć konta na facebooku, można je dezaktyowować. Zresztą osobiście nie jestem tym zdziwiony. Czytałem regulamin facebooka dość dawno temu ale na pewno był tam fragment mówiący że facebook może zaglądać w twoje prywatne wiadmości. 

A jak już przy wiadomościach jesteśmy to kiedyś kolega zerwał z dziewczyną, w ramach zachowania fair play oboje usunęli konwersacje. Że kolega nie zrobił backupa zdjęć dziewczyny do zdesperowany napisał do supportu facebooka żeby przywrócili mu jej zdjęcia. Dostał wszystkie...
Nawet się nam pochwalił, były w konwersacji tak jakby ich nigdy nie usuwał.
👍  
properties (23)
post_id41,323,441
authorn7reny
permlinkre-mickson-co-facebook-wie-o-tobie-20180330t182113091z
categorypolish
json_metadata"{"app": "steemit/0.1", "tags": ["polish"]}"
created2018-03-30 18:21:15
last_update2018-03-30 18:21:15
depth1
children1
net_rshares301,281,400
last_payout2018-04-06 18:21:15
cashout_time1969-12-31 23:59:59
total_payout_value0.000 SBD
curator_payout_value0.000 SBD
pending_payout_value0.000 SBD
promoted0.000 SBD
body_length617
author_reputation210,001,415,570
root_title"Co Facebook wie o Tobie?"
beneficiaries[]
max_accepted_payout1,000,000.000 SBD
percent_steem_dollars10,000
author_curate_reward""
vote details (1)
@mickson ·
>O ile się nie mylę nie da się usunąć konta na facebooku

Można, a nawet trzeba ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
https://web.facebook.com/help/224562897555674?helpref=faq_content&_rdc=1&_rdr
Jednak "może to zająć do 90 dni".
properties (22)
post_id41,325,287
authormickson
permlinkre-n7reny-re-mickson-co-facebook-wie-o-tobie-20180330t183658392z
categorypolish
json_metadata"{"app": "busy/2.4.0", "community": "busy", "tags": ["polish"]}"
created2018-03-30 18:37:00
last_update2018-03-30 18:37:00
depth2
children0
net_rshares0
last_payout2018-04-06 18:37:00
cashout_time1969-12-31 23:59:59
total_payout_value0.000 SBD
curator_payout_value0.000 SBD
pending_payout_value0.000 SBD
promoted0.000 SBD
body_length223
author_reputation2,435,940,447
root_title"Co Facebook wie o Tobie?"
beneficiaries[]
max_accepted_payout1,000,000.000 SBD
percent_steem_dollars10,000
@kargul09 ·
Google tak samo jak Facebook gromadzi mnóstwo informacij o nas. Szczerze mówiąc to każdy większy serwis ma duże bazy danych, które nie mam pojęcia do czego są wykorzystywane.
properties (22)
post_id41,335,154
authorkargul09
permlinkre-mickson-co-facebook-wie-o-tobie-20180330t200438945z
categorypolish
json_metadata"{"app": "steemit/0.1", "tags": ["polish"]}"
created2018-03-30 20:04:42
last_update2018-03-30 20:04:42
depth1
children1
net_rshares0
last_payout2018-04-06 20:04:42
cashout_time1969-12-31 23:59:59
total_payout_value0.000 SBD
curator_payout_value0.000 SBD
pending_payout_value0.000 SBD
promoted0.000 SBD
body_length174
author_reputation642,358,947,402
root_title"Co Facebook wie o Tobie?"
beneficiaries[]
max_accepted_payout1,000,000.000 SBD
percent_steem_dollars10,000
@mickson ·
To proste - do targetowania reklam. Lepiej targetowane reklamy oznaczają, że można wyciągnąć od reklamodawców więcej pieniędzy od wyświetleń (lub brać od kliknięć), ponieważ reklamy pokazują coś, co cię interesuje, a nie np. rowerki dla dzieci.

O Google też zamierzam napisać, ale to zajmie trochę więcej czasu, bo do pobrania mam prawie 7 GB archiwów, przy czym mój transfer danych z abonamentu to... 7 GB (które już i tak zużyłem).
👍  ,
properties (23)
post_id41,340,253
authormickson
permlinkre-kargul09-re-mickson-co-facebook-wie-o-tobie-20180330t205411084z
categorypolish
json_metadata"{"app": "busy/2.4.0", "community": "busy", "tags": ["polish"]}"
created2018-03-30 20:54:15
last_update2018-03-30 20:54:15
depth2
children0
net_rshares1,190,486,981
last_payout2018-04-06 20:54:15
cashout_time1969-12-31 23:59:59
total_payout_value0.000 SBD
curator_payout_value0.000 SBD
pending_payout_value0.000 SBD
promoted0.000 SBD
body_length434
author_reputation2,435,940,447
root_title"Co Facebook wie o Tobie?"
beneficiaries[]
max_accepted_payout1,000,000.000 SBD
percent_steem_dollars10,000
author_curate_reward""
vote details (2)
@minnowbacker ·
re-mickson-co-facebook-wie-o-tobie-20180331t141137258z
You got a 100.00% upvote from @minnowbacker courtesy of @mickson!
properties (22)
post_id41,437,476
authorminnowbacker
permlinkre-mickson-co-facebook-wie-o-tobie-20180331t141137258z
categorypolish
json_metadata"{"app": "postpromoter/1.9.2"}"
created2018-03-31 14:11:36
last_update2018-03-31 14:11:36
depth1
children0
net_rshares0
last_payout2018-04-07 14:11:36
cashout_time1969-12-31 23:59:59
total_payout_value0.000 SBD
curator_payout_value0.000 SBD
pending_payout_value0.000 SBD
promoted0.000 SBD
body_length66
author_reputation-1,281,674,600,435
root_title"Co Facebook wie o Tobie?"
beneficiaries[]
max_accepted_payout1,000,000.000 SBD
percent_steem_dollars10,000
@mrmaciej ·
W mojej paczce danych z facebooka znajdowały się smsy i połączenia telefoniczne. Tyle, że przez jakiś czas miałem ustawiony messenger jako domyślny klient SMS, bo tak czy siak głównie wysyłałem wiadomości przez messenger, więc stąd FB ma te dane.
👍  ,
properties (23)
post_id56,712,395
authormrmaciej
permlinkre-mickson-co-facebook-wie-o-tobie-20180716t122446836z
categorypolish
json_metadata{"app":"busy\/2.5.2","format":"markdown","links":[],"tags":["polish"],"image":[],"users":[],"community":"busy"}
created2018-07-16 12:24:51
last_update2018-07-16 12:24:51
depth1
children0
net_rshares1,147,955,509
last_payout2018-07-23 12:24:51
cashout_time1969-12-31 23:59:59
total_payout_value0.000 SBD
curator_payout_value0.000 SBD
pending_payout_value0.000 SBD
promoted0.000 SBD
body_length246
author_reputation45,243,433,466
root_title"Co Facebook wie o Tobie?"
beneficiaries[]
max_accepted_payout1,000,000.000 SBD
percent_steem_dollars10,000
author_curate_reward""
vote details (2)